A tetovls trtnete szinte egyids az emberisgvel. Legels bizonytkai a korai egyiptomi kultrbl szrmaznak, az els piramisok megptst 2000 vvel megelz idkbl, m a hasonl testfests jelen volt az inkk, az aztkok s a majk kultrjban is. Az si kultrkban a tetovls a trzsi rangot hivatott kifejezni. A rmaiak a rabszolgkat s a bnzket jelltk meg segtsgvel, az eurpai kultrban a tetovls jjledst az jvilg felfedezse hozta.
Tetovls sorn a br alsbb rtegbe, az n. irhba juttatnak festket t segtsgvel. A tetovls maradand, noha egyes sznezkek az id folyamn vesztenek intenzitsukbl. A tetovlst elssorban mvszi brk ksztsre hasznljk, de hozztartozik a kozmetika eszkztrhoz is.
Milyen tnetei vannak a tetovls-allerginak?
A tetovls valamely festkre adott allergis reakci legtbbszr a tetovls helyn, kzvetlenl a tetovlt brfelleten s krnykn alakul ki. A br vrss vlik, viszket, gyulladtt vlik, nha hlyagosan elvltozik. Ritkbb esetben a festktl tvoli helyeken is jelentkezhetnek a tnetek, akr egsz testre kiterjeden.
A tetovls-allergia tnetei nem mindig mutatkoznak azonnal a tetovls felhelyezst kveten, a kett kztt akr vek is eltelhetnek. Egyszval, az a tny, ha a tetovlst kveten vekig nem jelentkeznek a tnetek, nem zrja ki az allergia lehetsgt.
Mikor vgeztessnk allergiavizsglatot?
Az allergiavizsglat mindenkppen javasolt, ha a tetovlst kveten, de akr csak vekkel a tetovls felhelyezse utn, helyi vagy egsz testre kiterjed ekcms elvltozs jelentkezik - a br viszket, kivrsdik. rdemes mg allergiavizsglatot vgeztetni tetovlst megelzen, amennyiben felvetdik brmilyen fmallergia gyanja. A festkek legtbbje ugyanis valamilyen fmet tartalmaz. Egyes festkek nem tartalmaznak fmet, mgis okozhatnak allergis reakcit. A fmek kztt igen gyakori a keresztallergia, illetve egyttes allergia, ezrt brmilyen fm rzkenysge esetn rdemes a tbbi fmet is bevizsgltatni.
Hogyan vgzik az allergiavizsglatot?
A tetovls esetn felmerl allergizl anyagok vizsglata az n. epicutan-teszt segtsgvel lehetsges. Ennek sorn a ht brre "ragasztjk" fel a vizsglt allergneket, majd a helyi brreakcit rtkelik 24, 48 s 72 ra elteltvel.
Tetovl festkek s a henna
A festkek legtbbje valamilyen fmbl szrmazik, ami elrevetti a potencilis mellkhatsok formit. Msok nem tartalmaznak fmet, mgis kivlthatnak allergis reakcit.
Tudnunk kell, hogy az albb felsorolt festkeken kvl az elmlt vekben mind jabb s jabb sznek jelentek meg a piacon, pldul rzsaszn, trkz, korall. Ezek szintn veszlyesek lehetnek allergia szempontjbl, attl fggen, milyen alkotelemekbl kerlnek kikeversre.
Vrs festk
A festkek kzl a vrs festk okozza a legtbb brproblmt. Alapfme a higany, pontosan annak higany-szulfid vegylete, amely cinnabar nven is ismert. Az ltala okozott brelvltozs igen gyakran tbb vvel a tetovls felhelyezst kveten alakul ki, s a jelensg htterben keresztallergia felttelezhet olyan anyagokkal, mint a thiomersal (gyakran hasznlt tartstszer pl. oltsoknl) s a higany-krm. Az ismert thiomersal-allergisoknl a higanyt tartalmaz vrs festk helyett hasznlhat a krmin, szantlfa, brazilfa tartalm festkanyag. A kadmium-vrs nem ajnlott vlaszts, ugyanis ez szintn allergizl fmet tartalmaz, s gyakran fordul el kadmium-szulfid formban slyos fnyrzkenysget okoz festkekben is (fnynek kitett helyen a br megduzzad, bevrsdik, leg).
Fekete festk
Ez a leggyakrabban hasznlt festk sznszrmazk - a szn igen ritkn okoz irritcit. Tovbbi anyagok, amelyekbl fekete festk llthat el a fekete tinta s a brzsnyfa. Ezek egyike sem fmszrmazk, noha a fekete tinta apr fasznrszecskket tartalmazhat, ami okozhat gyulladst.
Srga festk
A srga festk ltalban kadmiumszrmazk, s igen gyakran ez okozza a tetovls kivltotta brreakcit. A kadmium nem csak helyi s egszt testre kiterjed ekcms reakcit vlthat ki, de kadmium-szulfid formban eredmnyezhet slyos fnyrzkenysget is.
Kk festk
A kk festk a kobalt klnbz vegyleteibl szrmazik. Okozhat helyi allergis reakcit, de lertak mr kobalt okozta slyos szemgyulladst is. A vilgoskk festkek szintn kobaltot tartalmaznak.
Zld festkek
A zld festkek krmot tartalmaznak, s igen gyakran okoznak mind helyi, mind egsz testre kiterjed ekcms elvltozsokat. Elfordulhat, hogy a gyullads vekkel a tetovls felhelyezst kveten alakul ki, s a tetovls eltvoltst teszi szksgess. A leggyakoribb krmvegylet a krm-oxid, de kszl zld festk rzvegyletekbl is.
Bbor festk
A bbor festk mangnbl kszl, s helyi brelvltozst eredmnyezhet.
Lila festk
A lila festk szintn mangnszrmazk, s brgyulladst okozhat.
Barna festk
A barna festk vas-oxidot vagy kadmiumst tartalmaz. Az utbbi slyos fnyrzkenysget eredmnyezhet.
Fehr festk
A fehr festk titn- vagy cink-oxid szrmazk, amelyek szintn veszlyt jelenthetnek.
Henna tetovls
A hennt vszzadok ta hasznljk testfestsre. Elssorban a hindu s iszlm kultrban fordul el. A hennt a Lawsonia inermis nvny leveleibl s virgjbl nyerik. Maga a festkanyag a lawson, amely nhny esetben a brrel rintkezve allergit okozhat. A por alap festket sokszor parafeniln-diaminnal (a fotogrfiban gyakorta hasznlt elhv anyaggal) keverik, hogy meggyorstsk a festk bejutst a brbe. A parafeniln-diamin szintn.
|