Az ember szmtalan mdon kifejezi hovatartozst, hiszen az els pillantsra val megtls a zsigereinkben van, gy tudat alatt is arra treksznk, hogy sajt magunkrl kvlrl is egyrtelmen megrthet jeleket sugrozzunk. Szakrtk szerint az, aki dioptria nlkli szemveget visel, intellektust kvnja kidombortani, azok a hlgyek pedig, akik sttebb hajukat szkre festetik, szexulis vonzerejk megnvelsre trekszenek. Ezeknl sokkal egyrtelmbb jelzs az, amikor egy sportrajong kedvenc csapatnak cmervel dsztett plban feszt, de hovatartozst volt hivatott kihangslyozni a 2002-es vlasztsok krnykn viselt kokrda is.
Az emberek tbbsge mindig is igazodott valamifle kls befolyshoz, vlt vagy vals trsadalmi elvrshoz: a tiniknl nem mindegy, ki milyen zent szeret, egyltaln jr-e szrakozni vagy sem, a felntteknl pedig azonnali zenetet jelent pldul az, ki milyen autval kzlekedik; rszletes tanulmnyok tucatjai kszltek mr arrl, a klnbz tpus kocsit vlasztk jellemzen milyen szemlyisggel rendelkeznek. Sokan nem tudjk, m tny, hogy a valamikor npszer fejkendk divatja az amerikai utcai bandk tagjaitl ered: k mind a mai napig tbbek kzt gy kpesek knnyen eldnteni, ki a bart, s ki az ellensg az utca dzsungelben.
A tudattalan testbeszdtl kezdve hanglejtsnkn keresztl a karrig, amit viselnk, mind-mind egy, a klvilg fel kldtt jel sajt magunkrl. A tetovls ezektl semmiben nem klnbzik. Annak eldntse azonban, ki mit zen ezzel a tbbieknek, ma mr nem olyan egyszer.
si barlangrajzokbl tudjuk, hogy az ember kezdettl fogva dsztette testt klnbz rajzokkal: ezeknek akkoriban valsznleg babons oka lehetett. Czr lltlag egy levelben lerta, mennyire meglepte t, hogy a britek „llatok kpt viseltk brkn”, s az angliai Calcutte nev kisvros templomban Krisztus utn 787-bl szrmaz iratokon talltak tetovlsra utal megjegyzseket. Charles Robert Darwin az 1830-as vekben az Atlanti- s Csendes-cen apr szigetein tallkozott olyan trzsekkel, amelyek klnleges kpeket viseltek testkn, s ksbb azt rta, nem ltezik olyan np a Fldn, amelyik ne ismern a testdszts hagyomnyt.
A tetovls manapsg fleg a fiatalok s a ksn r felnttek krben hdt, hiszen a testdszts mg mindig a lzads megnyilvnulsa. jbli divatbajvetelvel megjelent az „eltn tinta” is, amelyet korbban taln csak Sherlock Holmes-trtnetekbl ismertnk. Ez krlbell hrom v utn kezd el felszvdni, gy a divatbarbr fiatal elri, hogy csak a diszkba jrs korban dsztse testt a kis pillang vagy a nagy srkny.
s ha mr motvumok: azok, akik kizrlag a divat hv szavnak engedelmeskedve tetovltatnak, gyakran az gynevezett nonfiguratv dsztst vlasztjk. Ennek „szpsge”, hogy nem kell sokat gondolkodni rajta, viszont ez az a motvum, amelynek zenete mr nehezebben fejthet meg, mivel azon kvl, hogy elrulja az illetrl, hogy az kveti az aktulis divatot (esetnkben a tetovltats divatjt), semmit nem fed fel rla. Hasonl a helyzet a lnyok vllra s bokjra „varrott” pillangkkal s delfinekkel is: ez a kt testrsz – hiba a magazinokban lthat fedetlen mellek s popsik tmege –, illetve ezek fedetlenl hagysa a frfiakban mindig is szexulis vgyat bresztett, gy az ezeket apr kpekkel ellt hlgyekrl kijelenthetjk, tudat alatt ppen ezt a vgyat prbljk felkelteni vagy mg inkbb nvelni. m nagy valsznsggel maguk a motvumok valjban semmit nem jelentenek viseljknek.
A tetovlsok nagy tbbsge azonban hovatartozst hivatott szolglni. A keleti filozfikban fllatnak szmt srkny azt zeni, „az ersek kz tartozom”. Az si cmer azt, „fontosak szmomra a gykereim”, a tekered kgy pedig azt, „Vigyzz! Ha nem tetszel, marok!” A pldakp vagy szeretett ember arctl kezdve vallsi jelkpekig minden elkpzelhet motvum megtallhat mr egy tetovlszalon bemutatkoz fnykpalbumban.
A szalonok szinte mindegyikben beszerezhetnk egybknt klnbz testkszereket is. A flcimpnktl az intim testrszeinkig szinte brhov helyezhetnk mr apr, csillog kszereket. S mg a flbevalt az emberek tbbsge termszetesnek tekinti, addig sokan elborzadnak, ha a kldkben, orrban, nyelvben, mellbimbban ltnak hasonlt.
Pedig a tetovls s testkszer valjban nem klnbzik semmifle ms dsztstl. Amikor a frfi nyakkendt vlaszt magnak, vagy a n szempillafestket hasznl reggelente, nem tesz mst, mint feldszti magt abban a remnyben, hogy ezzel fontos zenetet kld mindenkinek, aki aznap szembejn vele. A lncon hordott apr kereszt, a nagy gonddal kivlasztott krmlakk vagy parfm lnyegt tekintve mind-mind egy tetovls: zennk, zennk, zennk a nap minden rjban. S hogy ezek az zenetek milyen fogadtatsra tallnak, segt bennnket abban, hogy kivlasszuk a hozznk hasonl embereket, akikkel azutn – az llatokhoz hasonlan – falkkat alkothatunk. Az ember ugyanis, mg a ltszlag legegoistbb szemlyisg is trsas lny