Mi is az a moko?
A hagyomnyos maori tetovls, a moko, tbb mint ezer ve fennll mvszeti forma, amely szerves rsze a maori kultrnak. A mokot eredetileg, penge lesre csiszolt, de lapos alakra formlt fogakkal s albatrosz csontokkal ksztettk, oly mdon, hogy brbe vstk a vonalakat. Egy-egy erteljes s hatrozott vgst ejtettek a brn, olyan mlysgben, hogy kzben a hst is megmetszettk, erre a nylt sebre kerlt aztn a festk. Ezrt a moko nem csupn tetovls, de hegtetovls is egyben. Az si maori tetovls eszkzeit, a vst, a pengt, a carui gumit s a fbl kszlt kalapcsot vltotta fel ksbb, a modern vilgban, a manapsg ismert tetovlgp.
A testen hordott moko, viseljnek trtnett, teljestmnyt s trzsben val sttust is reprezentlta. A legsibb idkben, a frfiaknl fleg az arcon s a farpofkon alkalmaztk, a nk esetben az llon, az ajakon s a vllon. A trzsben betlttt rang hatrozta meg a helyet s a mintzatot.
A Ta Moko legendja
A maorik a mokot egy szerelmi trtnetbl eredeztetik, egy a npmeskhez hasonl, m mgis meglehetsen bizarr s furcsnak hat legenda kapcsn.
Egy napon a maori fnk, Matora (Az leter Arca) tallkozott az Alvilg Urnak lnyval, akit Niwareknak hvtak. Csakhamar szerelembe estek s sszehzasodtak. Egy napon aztn Mataora fktelen haragjban klvel arcul csapta Niwarekt, aki frjt htrahagyva visszafutott apja, Uetonga birodalmba, ahol elbujdokolt. Mataora bnben s szerelemben gve, hamarosan kvette kedvest. Szmos prbattel s akadly utn vgl, fradtan s zilltan megrkezett az Alvilgba. Az arca piszkos lett a viszontagsgos utazs alatt...
Uetongval val tallkozsakor egy jabb kihvsnak kellett megfelelnie, ismt ki kellett llnia egy prbt, amikor is az Alvilg Ura egy tetovlst vs az arcra. Mataora minden btorsgt s erejt sszeszedve, vgl, killta ezt a prbt is. Bnatt megnekelve kedvese keressre indult az Alvilgban. Amikor rlelt a lenyra, a bocsnatrt esedezett, amit Niwareka, az htott kedves vgl megenyhlve elfogadott. Uetonga pedig megtantotta Mataort a tetovls s a szvs mestersgre. Mataora tetovlsa, a bns cselekedetektl val tvolmaradst szimbolizlta ezutn, a Fels Vilgban...
(forrs: -profane-)
|