Tetovls s sterilits
Egyes testtjak, legfõkppen pedig a bõr dsztse a mltban szmos np sajtos kultrjnak rsze volt, s bizonyos fldrszeken s orszgokban az maradt napjainkban is. A nagyvrosi ifjak manapsg szvesen tetovltatjk magukat. Milyen kvetkezmnyekkel jr az letre szl dnts? Hogyan vlasszunk tetovl szalont?
A bõr festsnek gyakorlatra utal nyomokat mr kõkori srokban is talltak. Õseink festettk a bõrket vdekezsknt rovarok s a hõmrsklet vltozsai ellen, ellensgeikben flelmet bresztõ klsõ kialaktsa cljbl, embertrsaik tiszteletnek, megbecslsnek megszerzse rdekben (pldul sebhelyeknek a bõrre val festsvel) stb.
A tetovls (tatuls, a Tahitiban hasznlt "tatau" szbl) maradand testdszts. Fontos szerepe volt a mltban az emberek egymstl val megklnbztetsben (pldul a szabad embert a rabszolgtl, a klnbzõ kasztok tagjait egymstl, katonkat a harcban mutatott rdemek elismersl), de a vallsi szimbolika is gyakran vette ignybe varzserõ "elõidzsre", megronts elhrtsra, valakinek betegsgektõl val megszabadtsra.
Az idegen trgyak egyes testrszekbe val befggesztse (ma inkbb "piercing") dntõen bizonyos afrikai, zsiai, szaks dlamerikai indinoknl megszokott testdsztsi md. Pldul als rszn tfrt flkagyljukban nehezket viselõ a kayankenyah npcsoporthoz tartoz nõk Sarawak malajziai tartomnyban; szaks dlamerikai indinok krben az tfrt als s nha felsõ ajakba helyezett fak; a szmos fekete bõrû npcsoportoz tartoz nõ orrban viselt ezst, benfavagy bambuszplcika stb. Lnyegben e gyakorlat utda az, amikor dntõen fiatalok bizonyos testrszeiket tfr kszereket viselnek.
Kzelebbrõl a tetovlsrl
Tetovls sorn a bõr msodik, tmegben legjelentõsebb rtegbe, az irhba sznes, oldhatatlan anyagokat juttatnak be mûvi ton, s ez a sznezõanyag ott vglegesen troldik. A tetovltatssal mindenki erõstheti a maga egynisgbe, a tbbiektõl val klnbzõsgbe vetett hitt. jabban divatba jtt a kozmetikusok ltal ksztett "tarts smink": ez szintn tetovlssal egyenrtkû.
Vegyk fontolra!
Ha valakiben felmerl a gondolat, hogy tetovlssal dszti bõrnek valamely rszt, gondolja vgig a kvetkezõket:
♦ Szmos orszgban korhatrhoz ktik a tetovltatst (pldul Ausztrliban 18 v), de az orszgok dntõ tbbsgben mindssze egyni elhatrozs szksges.
♦ A bõrnkre tetovlt rajz, szveg egsz letnkben elksr. Bizonyos tetovlsok ksõbb ugyan elhalvnythatk, illetve sebszileg el lehet tvoltani õket, de ez utbbi esetben nyomukban heg maradhat vissza. Elõre kell teht vgiggondolni, hogy a most esetleg jl lthat helyre tetovlt minta ksõbb is olyan kvnatos lesze, mind amilyen a dnts meghozatalakor.
Miknt s kit vlasszunk?
Minden tetovl "mûvsznek" tudnia kell, hogy munkafolyamat egyarnt veszlyeztetheti a sajt s kliense egszsgt. A tetovls kivitelezse festkanyagba mrtott tûk segtsgvel trtnik. A tûszrs minden esetben vrzssel, rsrlssel jr, mg akkor is, ha ez klsõleg nem ltszik! A profi mûvsz a tiszta krnyezetben higinikusan dolgozik, ismeri s kveti a lehetsges fertõzsek elkerlsnek szakmai irnyelveit (idertve az eszkzk fertõtlentst s sterilen tartst), emellett szvesen beszlget vendgvel a betegsgmegelõzs s egszsgmegõrzs ltala kvetett gyakorlatrl. Ne feledjk: a tetovls sorn ugyangy trekednnk kell a csramentessgre s a fertõzsmegelõzsre, mint egy sebszi beavatkozs sorn!
A fertõzsveszly ott a legnagyobb, ahol a tetovlst nem szakember vgzi, ahol a fertõzsek megelõzsnek mdszereiben jratlan "mester" tevkenykedik. Ez tbbnyire a nem hivatalosan mûkdõ mûhelyek gazdira igaz, s itt nemcsak a fertõzs, hanem az ignytelen munka valsznûsge is nagyobb.Tegynk fel krdseketttt
Az igazi mûvsz szvesen beszlget vendgvel a tetovlssal kapcsolatos dolgokrl, sõt, szvesen megmutatja az rdeklõdõnek az ltala alkalmazott eszkzket, illetve azokat a berendezseket, melyek a munkafolyamat tisztasgt, fertõzsmentessgt biztostjk. Az eszkztr s a helyszn megtekintse hozzjrulhat ahhoz, hogy a vendg biztos legyen benne: valban ott s azzal a mûvsszel kvnja magt tetovltatni, illetve, hogy nyugodtabban s kellemesen rezze magt, mikzben a bõrt dsztik.
Mire figyeljnk, mit krdezznk?
Amikor n a szba kerlt tetovlstdik kztt vlogat:
♦ figyeljen a krnyezet tisztasgra, az lõs fekvõhelyekre, mosogatsi s egyb tisztntartsi lehetõsgekre;
♦ krdezze meg a tetovlt, hogy milyen tûket hasznl: egyszerhasznlatosakat vagy pedig jrafertõtlenti õket (ha jrafertõtlenti õket, milyen mdon;
♦ krdezzen r, hogy megtekinthetie a mestert munka kzben, amg valaki mst tetovl (termszetesen a vendg engedlyvel);
♦ tekintse meg a stdi mûkdsi engedlyt.
Amg krlnz, figyeljen arra, hogy
♦ j kesztyûket hasznlnake minden vendg tetovlsakor;
♦ a tetovl felszerelst csramentes tartednyben vagy tasakban megmutatjke a munka elkezdse elõtt a vendgnek;
♦ j tintatartkat hasznlnake minden vendg tetovlsakor vagy egy nagyobb ednybe mrtogatjk minden esetben a tûket;
♦ a mûvsz beszlgete vendgvel a tetovlsi folyamatrl vagy sem;
♦ krltekintõen megvlaszoljke a vendg krdseit.Ha a vlaszok nem elgtik ki az n knyelemvagy biztonsgrzett, illetve a helysznen szerzett tapasztalatok nem tltik el nyugalommal, keressen msik tetovlszalont s tetovlmûvszt! Gondoljon arra, hogy a pnzrt kivl minõsgû s felesleges nyugtalansgtl mentes szolgltatst hajt megvsrolni!

Idzzk fel rviden azokat a betegsgeket, melyeket a nem megfelelõen fertõtlentett tûk hasznlata, nem kellõen higinikus s tiszta krnyezet kzvetthet e vres beavatkozs elvgzse sorn.
Hepatitis B
A hepatitis Bvrus (mjgyulladst okoz B-tpus vrus) vr tjn (s nemi kapcsolat sorn) terjed. A krokoz nem kellõen fertõtlentett tûkkel vihetõ t a fertõzttrõl a mg egszsges, de vdõoltst nem kapott egynre. Ha teht a tetovl nem minden esetben hasznl j, egyszer hasznlatos vagy megfelelõen sterilizlt (csramentess tett) tût, illetve õ maga vrushordoz vagy fertõztt, de nem tud rla, s a munkafolyamat sorn megsrl, veszlyezteti gyantlan vendge egszsgt is. A Bvrus srgasggal jr heveny mjgyulladst okozhat. Az esetek 20%ban nem gygyul meg vglegesen, hanem idlt gyulladshoz, vgl mjzsugorodshoz vezethet. Arrl se feledkezznk meg, hogy a hepatitis Bvrus daganatkeltõ, a mjsejtek rosszindulat daganatos talakulst indthatja el, s mjrk kialakulshoz vezethet.
Megelõzhetõ a fertõzs vdõoltssal, amely utn vdettsg alakul ki. Ez a vrbõl laboratriumi vizsglattal kimutathat. A vdõoltsrl rdeklõdjn hziorvosnl!
Hepatitis C
A hepatitis C-vrus (mjgyulladst okoz C-tpus vrus) terjedsi mdjai megegyeznek a Bvrusval. A magyar lakossg 24%-a hordozza vrben a C-vrust, tbbsgk nem is tud a fertõzsrõl. A vrussal fertõztt tetovltû forrsa lehet a fertõzs tvitelnek. A C-vrus az elõzõnl alattomosabb: az esetek 50%-ban idlt mjgyulladst okoz, s ezeknek csak mintegy 40%-ban hatsos az interferon, mely napjainkban az egyetlen bizonytottan hatsos kezelsi md. A vgllapot itt is mjzsugorods s mjrk lehet, ugyanis a C-vrus a B-hez hasonlan daganatkeltõ. A C-vrus okozta fertõzs megelõzsre vdõolts nem ll rendelkezsre, a megelõzs teht alapvetõ fontossg!
AIDS
Ma is a legijesztõbb vrrel terjedõ krokoz mely hasonlkppen tvihetõ nem kellõen fertõtlentett, illetve fertõztt tûvel a szerzett immunhinyos tnetcsoportot, kzismert nevn AIDSet okoz vrus, a HIV. Kezelni ugyan lehet a kialakult betegsget, de meggygytani nem. Megelõzsnek egyedli mdja a kockzati tnyezõk (vr ltali s nemi ton val terjeds) kikszblse!
Baktriumfertõzsek
A hasznlt eszkzk s a krnyezet tisztasga alapvetõ fontossg bizonyos baktriumfertõzsek megelõzsben. E baktriumok (pldul Staphylococcusok) a vendg vagy a szemlyzet bõrn megtallhatk lehetnek. A behatols kapuja a tetovls helye (szmos apr seb keletkezik). A fertõzs csnya bõrgyulladshoz s a tetovls tnkremenetelhez vezethet. Ez felesleges fjdalommal jr, a kltsges antibiotikus kezels pedig elõre nem ltott (tovbbi) jelentõs kiadshoz vezethet.
Mg egykt aprsg…
Allergis "elõlet". Higanyrzkeny tetovltaknl a hasznlt cinberes festk lland gyullads forrsa lehet. Ezrt ha valaki allergis, azt kzlje a tetovls kivitelezõjvel! Tûrd a fjdalmat! A tetovls egyni rzkenysgtõl s a tetovlt testrsz idegelltottsgtl fggõen jelentõsebb vagy kisebb mrtkben mindenkppen fjdalmas beavatkozs. A ksztõk gy tartjk: "ahhoz, hogy az ember szeresse s bszke legyen a tetovlsra, szksge van a fjdalomra. A fjdalom a tetovls egyfajta beavatsszerû pillanata, az j bõr felkerlsnek rtusa." (Pesti Test).
Vigyzzunk a tetovlsra!
Ha "elkszlt a nagy mû":
♦ a ktst egy ra mlva eltvolthatja;
♦ finoman mossa meleg, szappanos vzzel;
♦ tiszta szvetdarabbal trlje szrazra;
♦ ne piszklja vagy kaparja a tetovlst;
♦ az szs a tetovls apr sebeinek a gygyulsig a fertõzsveszly miatt nem javasolt;
♦ kzvetlen napfnytõl vja;
♦ brmilyen problma jelentkezse esetn azonnal keresse fel a tetovlstdit!
Szerz: Dr. Szilgyi Tibor
2006. 09. 06.
|